Бугарија има многу да понуди кога станува збор за дестинации за патување, а земјата е дом и на едни од најубавите хотели во светот. Во оваа статија, ќе ве запознаеме со топ 10 најубави хотели во Бугарија, почнувајќи од луксузни одморалишта покрај плажа до пријатни планински бегства.

Топ 10 најубави хотели во Бугарија

Кога станува збор за наоѓање на совршен хотел, Бугарија има широк спектар на опции за избор. Од светски удобности до живописни погледи, хотелите во Бугарија имаат по нешто за секого. Еве ги нашите топ 10 избори за најубавите хотели во Бугарија.

1. Гранд Хотел Варна Ресорт и Спа

Лоциран на брегот на Црното Море, Grand Hotel Varna Resort and Spa е луксузен хотел со пет ѕвезди кој може да се пофали со неверојатен поглед на морето и удобности од светска класа. Со повеќе отворени базени, приватна плажа и спа со целосни услуги, овој хотел е совршено одморалиште за секој што бара луксузно бегство покрај плажа. Хотелот може да се пофали со прекрасна зелена градина што додава допир на природа и спокојство на целокупниот амбиент.

2. Кемпински Хотел Гранд Арена Банско

Сместен на планината Пирин, хотелот Кемпински Гранд Арена Банско нуди прекрасен поглед на околните планини и шуми. Традиционалната бугарска архитектура на хотелот и удобностите од светска класа го прават совршено место за одмор по еден ден на падините.

3. Интерконтинентал Софија

Лоциран во срцето на Софија, InterContinental Sofia е модерен и луксузен хотел кој нуди удобности од светска класа и неверојатен поглед на градот. Со бар на покривот, спа со целосна услуга и голем број опции за јадење, овој хотел е совршено место за престој за сите кои бараат луксузно урбано бегство.

4. Хотел Свети Иван Рилски, Спа и апартмани

Лоциран во подножјето на планината Пирин, хотелот, Спа и апартмани Свети Иван Рилски нудат неверојатен планински поглед и удобности од светска класа. Со спа центар на лице место, повеќе ресторани и пријатни апартмани со камини, овој хотел е совршено место за релаксација по еден ден на истражување на блиските ски патеки.

5. Сенс Хотел Софија

Сместен во срцето на културниот кварт во Софија, Sense Hotel Sofia е модерен и луксузен хотел кој нуди прекрасен поглед на градот и удобности од светска класа. Со спа центар на лице место, бар на покривот и голем број опции за јадење, овој хотел е совршено место за престој за секој што бара луксузно урбано бегство.

6. Хотел Кемпински Зографски Софија

Лоциран во срцето на престижниот кварт Лозенец во Софија, хотелот Кемпински Зографски Софија нуди неверојатен поглед на градот и удобности од светска класа. Со повеќе ресторани на лице место, спа центар со целосна услуга и отворен базен, овој хотел е совршено место за престој за сите кои бараат луксузно урбано бегство.

7. RIU Pravets Resort

Сместено во срцето на Балканските Планини, одморалиштето RIU Pravets нуди прекрасни планински погледи и удобности од светска класа. Со спа центар на лице место, отворен базен и голем број опции за јадење, овој хотел е совршено место за релаксација по еден ден истражување на блиските пешачки патеки и терени за голф.

8. Зајдисонце одморалиште Поморие

Сместено на брегот на Црното Море, Sunset Resort Pomorie нуди прекрасен поглед на морето и удобности од светска класа. Со повеќе отворени базени, приватна плажа и спа со целосни услуги, овој хотел е совршено одморалиште за секој што бара луксузно бегство покрај плажа.

9. Хотел Бугарија Бургас

Лоциран во срцето на Бургас, хотелот Бугарија Бургас нуди прекрасен поглед на градот и удобности од светска класа. Со ресторан на лице место, бар на покривот и отворен базен, овој хотел е совршено место за престој за сите кои сакаат да ги истражат културните и историските атракции на градот.

10. Хотел Балкан, хотел со луксузна колекција, Софија

Лоциран во срцето на Софија, хотелот Балкан е историски и луксузен хотел кој нуди прекрасен поглед на градот и удобности од светска класа. Со голем број опции за јадење на лице место, спа со целосна услуга и елегантни соби и апартмани, овој хотел е совршено место за престој за сите кои сакаат да ја искусат богатата историја и култура на Софија.

Завршен збор

Најубавите хотели во Бугарија нудат неверојатен поглед, луксузни удобности и низа активности за уживање на патниците. Без разлика дали барате одмор покрај плажа или пријатно планинско бегство, хотелите во Бугарија имаат по нешто за секого. Овие 10 најдобри избори се одлично место за почеток кога го планирате вашето следно патување во Бугарија.