Банско: Планинарска обиколка до Поповското Езеро

0 (Нема преглед)
Парк Пирин, Банско
Од: €40,00
0
(0 преглед)
Со цел
Времетраење

6 часа +

Тип на турнеја

Специфична турнеја

Големина на групата

15 луѓе

Јазици

англиски, хебрејски, руски

За оваа турнеја

Разглед на Банско до Попово Езеро (бугарски: Попово Езера) е глечерско езеро кое се наоѓа во планинскиот венец Пирин во југозападна Бугарија. Тоа е едно од 11-те Поповски езера. Езерото и неговата околина се меѓу најпопуларните летни туристички дестинации во Националниот парк Пирин. Врвовите Сиврија (2.591 m), Џано (2.668 m), Кралев Двор (2.680 m), Момин Двор (2.723 m) и Џенгал го опкружуваат на дното на циркот Поповски (2.730 m).

Езерото се наоѓа на надморска височина од 2.234 метри. Поповското Езеро е најголемото и најдлабокото езеро во Пиринско, и по површина и по волумен. Има нерамна форма на пентагон и мало островче. Максималната должина е 480 метри, додека ширината е 336 метри. Неговата површина е 123.600 м2, што го рангира на четвртото место по вкупна површина меѓу глацијалните езера во Бугарија, по Смрадливото, Горното Рибино Езеро и Близнака, кои се наоѓаат во планинскиот венец Рила. Тоа е второто најдлабоко езеро во земјата, зад езерото Окото во Рила, кое е длабоко 37,7 метри. Во лето температурата на водата достигнува 14-16 °C на врвот и паѓа на 5-6 °C во пониските длабочини. .

Езерото Попово ја добива водата од дождот, снегот и двата мали извори кои се влеваат во јужниот крај на езерото. Најмногу вода може да се види во доцна пролет додека снегот се топи од околните врвови. Водата од езерото се влева во реката Ретиже, десна притока на Места. Ретиже тече до седумте езера Риби Поповски и го испразнува целиот цирк Поповски. Пејзажот околу езерото е преполн со ливади и планински бор (Pinus mugo), од кои некои се стари и над 100 години.

Името на езерото во превод значи „Езеро на свештеникот“ на бугарски. Постојат две легенди околу неговата генеза. Според пошироко прифатената верзија, свештеник се фрлил во морето откако Турците Османли ја малтретирале неговата ќерка. Неговата капа се појави и го формираше малото островче на средината на езерото. Според друга традиција, откако Бугарија била христијанизирана во 9 век, еден свештеник решил да се искачи на планината Пирин за да го истера словенскиот бог Перун. Тој му влезе во трага, но Перун беше налутен од неговото храброст и го фрли во водата. Неговата капа се појави од морето уште еднаш, формирајќи го островчето.

На патот назад, можете да застанете кај фарма за пастрмка и да пробате свежа риба фатена со свои раце, зготвена на отворен оган во ресторанот во непосредна близина на au pair.
Попатно има можности да се соберат боровинки, нечистотија и малини.

Определување

 • Посетете го најубавото езеро во Банско
 • Направете зачудувачки слики
 • Посетете го Поповското езеро

Вклучено/Исклучено

 • Повратен превоз до Поповско Езеро
 • Пешачка тура со водич до Поповското езеро
 • Оброци и пијалоци
 • Лично планинско/патничко осигурување
 • Други лични трошоци, бакшиш (по избор)

Времетраење

5-7 часа

Јазици

Англиски
хебрејски
руски

Бесплатно Откажување

До 24 часа

Важна информација

Корисници на инвалидска количка Бремени жени

Алкохол и дрога

Камера, Удобни чевли, Удобна облека

Локација на турнејата

Парк Пирин, Банско

Групен попуст (по Износ)

Масовно попуст за возрасни
# Група со попусти Од возрасен На возрасен Вредност
1 Група 2+ 2 15 €5,00

Осврти

0/5
Не оценето
(0 преглед)
Одлично
0
Многу добро
0
Просечна
0
Лошо
0
Страшно
0
0 преглед на оваа турнеја - Се прикажува 1 до 0

Напишете преглед

Од: €40,00
0 (Нема преглед)
Повеќе опција
 • Англиски водич (0,00 евра)
 • Руски водич (0,00 евра)
 • Хебрејски водич (0,00 евра)
Вкупно
€40,00

Сопственик

Можеби ќе ве интересира