All you want to know about Borovets

Добредојдовте во Боровец

Боровец (што буквално во превод значи „Борова шума“) е најпристапниот од бугарските скијачки центри за британските посетители, кој се наоѓа на помалку од еден час возење од аеродромот во Софија преку кривулест пат низ ридовите и долините пред да стигнат до наменското одморалиште на крајот на патот.

Пред околу 120 години, кога областа сè уште била позната како Чамкорија, кралот Књаз Фердинанд изградил летна палата и ловечки домови во областа што подоцна ќе стане планинско одморалиште Боровец. Бугарското благородништво и висока класа го следеа неговото водство. Модерните алпски згради се сместени покрај симпатично запуштените пабови и ресторани во денешниот пејзаж.

Хотелот Рила, т.н. за блиските планини, служи како фокусна точка на областа со својата масивна, современа алпска архитектура која потсетува на Les Arcs. Во околината никна рој од еднокатни, претежно дрвени таверни, ќебапчилници, пица ресторани и танцови клубови.

Боровец е епицентарот на добрите времиња, привлекувајќи ги и Софијаните на викенд-ски патувања и гостопримливите групи Британци кои бараат евтино место за да научат да скијаат и да се забавуваат. Можно е голем дел од централната област да изгледа како турско одморалиште на плажа покриено со снег, но скијачите ќе бидат задоволни да најдат широк спектар на патеки за истражување.

Главниот пат без сообраќај води пет минути до гондолата Јастребец од пространата задна страна на Рила, каде што може да се најдат два лифтови за столици (вклучувајќи една афера за шест лица, нова за сезоната 2018-19) и многу беби-лифтови. Од страната на Рила можете да се упатите до пола станицата Јастребец, а од таму до базата Рила. Врвот Маркуџик се наоѓа на 2.550 метри надморска височина.

 

На падините

Во Боровец, скијањето е достапно за секого.

Можете да ги навлажните стапалата овде на благите падини и да ги искористите евтините часови, картата за лифт и изнајмувањето опрема. Зелени и сини правци, како и неколку кратки црвени, се движат низ шумата на страната Рила. Речиси сите користат вештачки снег, а почетниците можат самоуверено да возат на кој било лифт, бидејќи падините се меки и директно се враќаат во селото.

Со помош на гондолата и четворо столчето Yastrebetz Express, можете да пристапите до широк спектар на подолги, претежно црвени патеки (плус кратката црна Fonfon, ако сте толку наклонети). Маркуџик, кој се наоѓа на врвот на гондолата, е уште една посебна заедница. Овде, лифтот за столици и неколку влечки пристапуваат до пуста отворена област која, кога снегот е добар, станува игралиште надвор од патеката меѓу патеките и, во други времиња, обезбедува скијање на дрвја низ покривката од борови високи до бутовите. Во близина на хотелот Рила се наоѓа детска скијачка област со магични тепих-лифтови, а има и два снежни паркови за уживање во борниците и напредните скијачи. Поради течното познавање на англискиот јазик на инструкторите, ова е одлична поставка за изучување јазик.

 

Која е причината за посета на Боровец? 

Патувањето со деца би било лесно поради близината на одморалиштето до аеродромот (и бидејќи патот што води таму е рамен наместо кривулест како другите во француските Алпи). И ниските трошоци се идеални за семејствата кои се надеваат да ги одведат своите деца на скијање или за големи забави кои бараат незаборавен одмор.

Не е како никаде на друго место; има автентично источноевропско чувство во него, и покрај достапноста на модерни погодности. Тоа може да биде чудна комбинација на стилови на градба, странски пејзаж или распространети културни норми кои продираат во секој член на домаќинството.

Ноќниот живот е релаксиран и изобилен. Mamacitas, бар со шпанска тематика со добри гитаристи и пејачи, е една од многуте слични установи. Покрај тоа, клубот After Eleven во хотел Рила останува отворен до доцна. Пивото Каменица и ракијата, загреан пијалок сличен на шанапс, подготвен од грозје, сливи и други овошја, се две од најдобрите локални либации.

X-Factor ве покрива од утро до вечер. Сè што може да посакате, од забава до доцна во ноќта до ски-лифтовите, е на неколку минути пешачење од хотелот Рила.

 

Најдобри места за јадење во Боровец

Викторија: Овој ресторан и скијачко дружење се наоѓа спроти ски-лифтовите и хотелот Рила и се чини дека цела шума е вградена во ѕидовите, подот и таванот. Популарни јадења од целиот свет како пица и хамбургери, како и некои регионални специјалитети. Послужувањето рижото од тиква заедно со супа од тиква и крем карамел од тиква прави срдечна и автентична гозба.

Зборот „потценет“ не е заслуга за оваа колиба на зграда. Малку неуредни средовечни мажи обезбедуваат услуга, создавајќи атмосфера која потсетува на Источна Европа во нејзините најславни времиња. Не можете да се расправате со 4 фунти за чинија чиста домашна пилешка супа, но таа е високо на падините и блиску до лифтовите Маркуџик.

 

Препорачани хотели во Боровец

Иако се наоѓа во средината на сè, хотелот Рила е сепак круната на Боровец. Во текот на изминатите неколку години, огромниот хотел (вклучувајќи 420 соби) беше подложен на големи реновирања. Секоја од собите има балкон и е украсена со модерни, шик тонови на дрво, челик и бела (телевизија со цртан канал и Sky News, стаклена туш кабина). Огромниот лоби бар на Шампионите и емпориумот за торти е украсен со црно-бели ски фотографии и врева со луѓе секоја вечер, од забави кои гледаат фудбал во Премиер лигата на голем телевизор до мали деца кои јадат десерт. Гостите со полн пансион имаат свој избор од два пространи ресторани со шведска маса (Les Arcs и Seasons), додека Самокови со ѕвезда на Мишелин ги јаде фенси регионалните специјалитети како пастрмка и зајак. Достапно е изнајмување опрема за скијање, а има и бесплатен детски клуб.

Хотелот Iglika Palace е буџетска опција која е блиску до лифтовите (оддалечени 150 метри) и хотелот Рила (од другата страна на улицата). Иако е стар едвај 20 години, неговиот дизајн е автентично планински. Храната е значителна и има регионален пресврт. Во фоајето има затворен базен, сауна, парна соба и релаксирачки бар. Установата обезбедува услуги за масажа.